Styl skandynawski czy prowansalski?

Zarówno styl skandynawski, jak i styl prowansalski cieszą się bardzo dużą popularnością wśród projektantów wnętrz. Obydwa rodzaje estetyki cenione są ze względu na swoją funkcjonalność, ale również z uwagi na ich bliskość z naturą. Jak poznać, który ze stylów nadaje się lepiej do mieszkania?

Ciepło i zimno

Prowansja to wyjątkowo słoneczna kraina, położona na terenie Francji, gdzie produkuje się doskonałe wina oraz sery. Delikatny klimat, w którym zima jest łagodna i trwa krótko, odbił się na pochodzącym stąd stylu. Tak popularny obecnie styl prowansalski odznacza się ciepłem i przypomina o bliskości z naturą. Prowansalskie wille powstawały latami, dlatego też w tym stylu stosuje się różne zabiegi postarzające, które są gwarancją, że estetyka ta pozostanie ponadczasowa.

Skandynawia to mroźna kraina, gdzie człowiek może podziwiać siły żywiołów w całej ich okazałości. Ogień, lód i wiatr, a także otwarte przestrzenie sprawiły, że kultura i sztuka skandynawska jest unikatowa na światową skalę. Surowy klimat widoczny jest nawet we współczesnych projektach utrzymanych w stylu skandynawskim. Proste kształty, estetyka i funkcjonalność to najważniejsze elementy tego stylu. Oczywiście w przypadku wyboru estetyki skandynawskiej należy postawić na otwarte przestrzenie.

Romantycznie czy rozważnie?

Estetyka stylu prowansalskiego jest prosta, jednak ozdobna i czasami fantazyjna. Postarzane drewniane meble z poprzecieranymi frontami doskonale prezentują się w zestawieniu z jasnymi kolorami. W mieszkaniach inspirowanych romantyczną Prowansją stosuje się połączenia bieli oraz beżów z barwami pastelowymi. Meble tapicerowane utrzymane w lawendowym kolorze przypominają wzgórza porośnięte tymi wyjątkowymi kwiatami. Bardzo przytulne i ciepłe salony sprzyjają rozkwitowi życia rodzinnego. Z całą pewnością na szczególną uwagę zasługują również aspekty takie jak na przykład łóżka do sypialni. W przypadku stylu prowansalskiego meble te koniecznie muszą być wyposażone w wezgłowia, które są nie tylko gwarancją wygody, ale i ponadczasowego stylu. Taka intymna sypialnia to przestrzeń, która pozwoli na swobodny relaks.

W stylu skandynawskim stawia się na przemyślany minimalizm oraz na praktyczne rozwiązania. Bardzo popularnym sposobem na efektywne zaaranżowanie przestrzeni jest wykorzystanie tworzonej na zamówienie meblościanki. Tego rodzaju meblościanka może powstać dzięki pracownikom sklepu online MKS-Meble, którzy zadbają o to, aby mebel ten powstał na wymiar. W sięgającej sufitu szafie z łatwością mogą zostać umieszczone liczne szuflady i półki, które pozwolą z łatwością zachować porządek. Na szczególną uwagę zasługują również aspekty związane z oświetleniem mieszkania. We wnętrzach w stylu skandynawskim stosuje się wiele lamp o unikatowym designie